Revenire spectaculoasa a campionilor! De la 0-18 la 20-18!

Prima paginăŞtiri Revenire spectaculoasa a campionilor! De la 0-18 la 20-18!
01.04.2019

Timișoara Saracens a învins pe Enisei STM Krasnoyarsk cu 20 - 18 în prima manșă de baraj pentru calificarea în Challenge Cup, competiția a doua ca valoare a rugby-ului european de club. Enisei conducea cu 18-0 la pauză, în meciul disputat pe stadionul Dan Păltinişanu.

Campionii României au remontat incredibil handicapul de la pauză, după un joc excelent în partea a doua, ei marcând trei eseuri, două prin aripa Marius Simionescu, care a finalizat în ambele cazuri, impresionant, la colţ, iar al treilea prin flankerul Randall Morrison, în timp ce fundașul Luke Samoa a transformat o lovitură de pedeapsă și cu ultima lovitură a meciului a adus victoria echipei sale, transformând ultimul eseu, 20-18.

În prima parte a meciului campionii Rusiei dominaseră categoric marcând două eseuri în ultimele 10 minute, unul transformat și alte două penalități.

Meciul retur va avea loc în Rusia pe 20 aprilie și echipa care câștigă la scorul combinat se califică pentru ediţia 2019/2020 a Challenge Cup.