Tineretea a invins experienta la turneul de biliard din Timisoara

Prima paginăŞtiri Tineretea a invins experienta la turneul de biliard din Timisoara
19.11.2019

Competiție de un înalt nivel, spectacol total pe masa de biliard și o finală așteptată cu o desfășurare neașteptată.

A treia ediție a turneului internațional de biliard (9Ball), Timișoara Open 2K19, a fost câștigată de tânărul jucător sârb, Aleksa Pecelj (19 ani). Acesta s-a impus cu 9-7 în finala de ieri, în fața mult mai experimentatului sportiv maghiar Sandor Tot.

A fost un meci foarte echilibrat, cu răsturnări de scor, suspans, calitate tehnică și stăpânire de sine. Câștigătorul de anul trecut, lugojeanul Ioan Ladanyi a terminat competiția de la Timișoara pe locul al treilea, după ce a pierdut, în semifinale, în fața lui Aleksa Pecelj. Tot medalia de bronz a primit-o un alt sportiv român, Olah Gabor, învins în penultimul act de Toth.

Turneul găzduit de Joy Pub și Craft Rooftop, Timișoara Open 2K19, este al doilea turneu la nivel național, prin premiile puse în joc dar și numărul de sportivi participanți!