Baschetbaliștii DA, handbaliștii BA

Prima paginăŞtiri Baschetbaliștii DA, handbaliștii BA
04.02.2019

SCM Timișoara a câștigat meciul cu U-BT Cluj-Napoca, ultimul din etapa a 3-a în Grupa Roșie a Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2018/19. Formația antrenată de Cristi Bota a învins cu scorul de 80-78, după un meci entuzimant, în care gazdele au avut și 15 puncte avans, dar s-au văzut conduse la două puncte în ultimul minut.

Sherwood Brown a reușit 18 puncte, 5 recuperări, Vladan Vukosavljevic a adăugat 17 puncte, 14 recuperări (9 ofensive), 3 pase decisive, iar Marko Stojadinovic a izbutit 17 puncte, 6 recuperări. În replică, Kyndall Dykes a contabilizat 16 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, alți cinci jucători ai Clujului având cel puțin zece puncte marcate.

Timișoara are 3-0 în Grupa Roșie și se menține pe locul al 5-lea în ierarhia la zi a LNBM, cu 8-9 la general. În schimb, Clujul are 12-5 și ocupă locul al 2-lea în clasament.

Din păcate, handbaliștii de la Poli, care au învins joi Dinamo, duminică au pierdut neașteptat la Buzău, 23-25, după ce au condus cu un gol la pauză.

Primă repriză relativ echilibrată cu avans de 3 goluri al gazdelor, în două momente (scoruri 6-3 şi 8-5) dar şi cu reveniri ale violeţilor de fiecare dată. Politehnica a preluat conducerea chiar înaintea pauzei într-o perioadă de superioritate numerică. În repriza a doua, tot gazdele au preluat iniţiativa şi conducerea pe tabela de marcaj. A contat mult faptul că s-au distanţat la 5 goluri în ultimele 10 minute ale jocului. Apropierea pe tabelă, până la 24-22, a fost prea târzie, în ultimul minut al întâlnirii.

Marcatorii Politehnicii în acest joc: Sadoveac 8, Orbovic 4, Pribanic 3, Marjanovic 2, Cîmpan 2, Dragas 2, Fenici 1, Milosevic 1. Cei mai eficienţi oameni ai buzoienilor au fost Asoltanei 7, Diaw 5 şi fostul polist Grasu 5.