Calificare fara emotii in sferturile Cupei Romaniei la baschet masculin

Prima paginăŞtiri Calificare fara emotii in sferturile Cupei Romaniei la baschet masculin
04.12.2019

Echipa de baschet masculin SCM Timișoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după o dublă victorie în fața celor de la CSM Galați.

După ce în tur s-au impus în deplasare la aprpape 20 de puncte, ăn manșa retur, de la Timișoara a fost 93-85 pentru bănățeni, care au condus la un moment dat şi cu 22 de puncte.

Primul sfert de meci s-a oprit la scorul 30-18, iar la pauza mare tabela arăta 52-35. În a doua jumătate de meci au intrat, pe rând toți jucătorii timișoreni, inclusiv tinerii grupării de pe Bega. Principalii marcatori au fost americanii Brown 32p și Franklin 25. În tur, a fost 94-76 tot pentru Baschet SCM Timișoara.

Bănăţenii au avut în acest meci, la un moment dat 9 din 9 la aruncări din afara semicercului şi au încehiat partida cu 15 triţe, o performanţă cu totul deosebită. Brown şi Franklin au evoluat aproape perfect, fiecare dintre ei reuşind câte 6 aruncări de trei puncte.