Conducem Dinamo cu 1-0, după un meci cu peste 200 de puncte

Prima paginăŞtiri Conducem Dinamo cu 1-0, după un meci cu peste 200 de puncte
13.05.2019

SCM Timisoara a jucat pe teren propriu prima partidă din grupa locurilor 5-8, contra formației Dinamo Știința București. A fost un joc în care ambele formații au pus accentul pe faza ofensivă, ceea ce a dus la multe faze spectaculoase și aruncări reușite de la mare distanță.

Cinci-ul de start pentru alb-violeți a fost compus din Randolph, Brown, Diculescu, Stojadinovic, Vukosavljevic, iar desprinderea a venit repede. Leii din Banat au marcat 35 de puncte în primul sfert și cel puțin 30 și în următoarele două perioade de joc. Diferența cea mai mare - 31 puncte, 95-64 - s-a consemnat în sfertul al treilea, la finele căruia ai noștri aveau aproape 100 de puncte marcate (97-68).

Minute în șir din repriza a doua, Timișoara a avut pe teren cinci jucători români, dintre care patru sub 20 de ani: Diculescu, Coconea, Penciu, Mocrițchi. Pe teren a intrat și Mihai Ursan, iar toți tinerii jucători au evoluat cel puțin cinci minute, cu reușite și la capitolul statistică.

SCM Timișoara – Dinamo Știința București 115-87 (35-20, 32-22, 30-27, 18-18)

Timișoara: Randolph 21 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive, Baciu 19 puncte, 7 recuperări, două capace, Brown 18 puncte, 4 recuperări, Pesakovic 16 puncte, 5 pase decisive, Stojadinovic 9 puncte, 6 pase decisive, Diculescu 7 puncte, 2 recuperări, 8 pase decisive, 6 intercepții, Vukosavljevic 7 puncte, 4 recuperări, Penciu 7 puncte, o pasă decisivă, Ursan 6 puncte, două recuperări, Coconea 5 puncte, 5 recuperări, Komatina 3 recuperări, Mocrițchi o pasă decisivă.

A fost primul meci pentru noul director sportiv al echipei Tiberiu Ondreicovics, care îi ia locul lui Adrian Vermeșan, omul care s-a despărțit de gruparea viola după peste trei decenii ca oficial în baschetul timișorean.

Partida a doua a confruntării ”două din trei” cu Dinamo va avea loc miercuri, 15 mai, de la ora 18,00, în București.