Cupa Politehnica a ramas acasa

Prima paginăŞtiri Cupa Politehnica a ramas acasa
19.08.2019

După victoria cu Sabac din semifinale, 32-27, SCM Poli a învins în finala mare a Cupei Politehnica pe Potaissa Turda cu 30-18, 12-4 la pauză.

Meci abordat de timișoreni într-o formulă de joc apropiată de cea standard (cu excepția lui Fenici pe ofensivă) vreme de 45 de minute din 60. De partea cealaltă, Potaissa a aliniat preponderent tineri și, probabil, a preferat să-și păstreze potențialul pentru jocul oficial din această toamnă. Trebuie remarcată apărarea bănățeană în frunte cu portarul Babasafari, care a primit primul gol în min 8 și cel de-al doilea în min 19 al întâlnirii de la sala UVT.

Marcatorii meciului:
SCM Politehnica: Marjanovic 7, Cîmpan 5, Sadoveac 5, Dragas 3, Pribanic 3, Irimescu 2, Păiuș 1, Trif 1, Șomlea 1, Fenici 1, Babasafari 1.
Potaissa Turda: Ghivil 6, Pintoiu 4, Laslo 3, Ghiță 2, Pop 1, Thalmaier 1, Talas 1.

Superlativele turneului au revenit tot formației de pe Bega, ținând cont de evoluțiile din cele două zile:
Golgheter: Filip Marjanovic 19 goluri
Cel mai bun portar: Mohsen Babasafari
Cel mai bun jucător: Marius Sadoveac

Finala mica: Metaloplastika Sabac - CSM Bacau 29-26 (19-10)
Sârbii s-au impus grație avantajului mare pe care l-au luat în prima jumătate a întâlnirii. Bacăul a revenit după pauză, s-a apropiat la două goluri aproape de final, dar n-a mai putut echilibra scorul.

SCM Politehnica Timișoara organizează deplasarea pentru Supercupa României! Plecarea se va face în ziua meciului ( 25.08.2019), transportul și intrarea la meci sunt gratuite. Avem 40 de locuri disponibile.