Esec pentru Fortuna la debut de sezon

Prima paginăŞtiri Esec pentru Fortuna la debut de sezon
27.08.2019

Început cu stângul pentru Fortuna Becicherecu Mic în noul sezon al Ligii I, echipa cedând în fața campioanei ”U” Olimpia Cluj cu 3-0.

Scorul a fost deschis în minutul 18 de Maria Ficzay în urma unei faze pornite dintr-o lovitură liberă de care a beneficiat echipa oaspete. După doar trei minute, Andreea Voicu a majorat avantajul din penalty, în urma unui fault în careu comis de Florina Abrudan asupra Roxanei Mirea. Fortuna a jucat mult mai bine în repriza a doua, însă nu a reușit faze periculoase, în timp ce Cosmina Roșu a avut intervenții excelente de-a lungul întregii partide. Scorul final a fost stabilit tot din penalty în minutul 80 de Mirela Ganea, în urma unui henț în careu comis de Denisa Heisu, ea văzând și cartonașul roșu.

În urma unui contact între Larisa Grigore și Oana Negrea, Larisa s-a ales cu fractură de piramidă nazală. Intrată spre finalul primei reprize, Denisa Hațegan a ieșit accidentată la mijlocul reprizei secunde, urmând să își afle diagnosticul.

Pentru Fortuna Becicherecu Mic urmează o deplasare grea pe terenul Independenței Baia Mare.

Fortuna Becicherecu Mic: 12. Cosmina Roșu – 18. Florina Abdrudan (15. Denisa Hațegan 40′; 4. Sabina Scurtu 62′), 10. Cristina Codrescu (cpt.), 7. Claudia Bistrian, 6. Denisa Heisu, 16. Bianca Ienovan, 21. Nicoleta Deca, 24. Cristina Sucilă, 5. Maria Neacșu, 11. Larisa Grigore (14. Alexandra Lunca 39′), 9. Adina Rognean. Amtrenori: Florin Pădurean, Andra Vela.