Piaţa Iancu Huniade, nr. 3, 300029, Timişoara

Prima paginăŞtiri Gladiatorul! Alexuc este campion european la greco romane, titlu castigat la Roma
12.02.2020

Alin Alexuc e campion european la lupte greco romane, categoria 130 kg! La Roma, în finala campionatului continental, Alin Alexuc a câștigat aurul după ce a dominat lupta cu georgianul Levan Arabuli, 6-1. Alexuc, care a împlinit 30 de ani pe 3 februarie, a mai obţinut medalii de bronz la Europene în 2018 la Kaspiisk (Rusia) şi anul trecut, la Bucureşti.

Alţi doi luptători români, Mihai Mihuţ si Florin Tiţa, au ratat medaliile de bronz, terminând pe locul al cincilea.

Florin Tiţa (cat. 55 kg) a fost învins în meciul pentru bronz de georgianul Nugzari Ţurţumia, după ce în recalificări îl întrecuse pe turcul Dogus Ayazci. Tiţa îl învinsese în calificări pe ucraineanul Koriun Sahradian, însă a pierdut în sferturi în faţa rusului Vitali Kabaloev.

Mihai Mihuţ, campion european în 2018, a fost învins în meciul pentru bronz la cat. 63 kg, greco-romane, de ungurul Erik Torba. Mihuţ a trecut în optimi de sârbul Perica Dimitrijevic, în sferturi a câştigat în faţa turcului Rahman Bilici, dar a pierdut semifinala cu rusul Ibraghim Labazanov.

La cat. 60 kg, Teodor Horătău a pierdut în calificări în faţa estonianului Helary Maegisalu.

România participă la Europenele de la Roma cu 16 sportivi şi are ca obiectiv câştigarea a 2-3 medalii.