Piaţa Iancu Huniade, nr. 3, 300029, Timişoara

Halep castiga duelul romanesc si e in turul 3 la Wimbledon

Prima paginăŞtiri Halep castiga duelul romanesc si e in turul 3 la Wimbledon
03.07.2019

Simona Halep este câştigătoarea duelului 100% românesc de la turneul de Grand Slam de la Wimbledon. În turul secund al competiţiei, fostul lider mondial s-a întâlnit cu Mihaela Buzărnescu, în faţa căreia a avut un meci greu.

Simona Halep a început perfect meciul contra conaţionalei sale, Mihaela Buzărnescu. A câştigat pe serviciul lui Miki, dar a câştigat şi propriul serviciu. Sportiva din Bucureşti a reuşit să spargă gheaţa şi a continuat, egalând la game-uri, 2-2. Simona a recuperat, dar Mihaela nu s-a lăsat şi a egalat din nou, 3-3. Fostul lider mondial a câştigat primul set cu 6-3, după 30 de minute de joc.

În setul al doilea Mihaela Buzărnescu s-a impus. A fost 6-4 pentru jucătoarea din Bucureşti, după 47 de minute de set, iar meciul a fost trimis în decisiv.

Simona Halep a câştigat al treilea set în 35 de minute, cu 6-2, şi s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon.

În continuare la turneul de Grand Slam, sportiva din Constanţa va avea un adversar greu, va întâlni un alt fost lider al clasamentului feminin, pe jucătoarea din Belarus Victoria Azarenka (29 de ani, nr. 40 WTA).