Halep s-a calificat in sferturi la Melbourne dupa un nou meci de doua seturi

Prima paginăŞtiri Halep s-a calificat in sferturi la Melbourne dupa un nou meci de doua seturi
27.01.2020

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, după un meci superb cu Elise Mertens. Romanca s-a aparat perfect in fata unei sportive agresive si merge mai departe, 6-4, 6-4.

Românca a luat primul break chiar în game-ul al treilea, din a patra încercare, însă belgianca a revenit și a făcut imediat re-break pentru 3-3. Simo a făcut un nou break pentru 5-4, însă ultimul game a fost unul electrizant. După ce belgianca a salvat trei mingi de set, Simona a cerut sprijinul publicului și și-a adjudecat primul set, după 50 de minute.

Halep a început setul secund în forță, cu două breakuri, însă Mertens a revenit și a egalat la 4. După mai multe încercări, Halep a făcut un nou break, cu toate că belgianca a plimbat-o pe tot terenul și a încercat tot ce a putut. Halep a fost prea bună pentru Mertens și a arătat o formă fantastică. Simona s-a impus cu 6-4, 6-4, după o oră și 36 de minute. La acest turneu, Simona nu a pierdut niciun set.

În sferturile de finală, Halep o va întâlni pe Anett Kontaveitt, care a invins-o dupa un meci palpitant pe Iga Swiatek.