Handbalistii de la Poli bat sirena si inving Calarasiul

Prima paginăŞtiri Handbalistii de la Poli bat sirena si inving Calarasiul
20.11.2019

Etapa a 11-a din Liga Zimbrilor a propus un duel interesant, cu final neasteptat si trhiller total intre SCM Poli si Dunarea Calarasi, doua echipe solide de handbal, aflate insa departe de ce si-au propus.

Start bun de meci cu 3-1 pentru violeti, apoi vizitatorii au inscris de 6 ori la rand. Avantaj maxim de 5 goluri pt Dunarea in prima parte, Poli se apropie inaintea pauzei, 10-12. Deși au venit la un singur gol după prima fază din repriza a doua, 11-12, violeții au pierdut contactul cu adversara lor, scor 11-16 în minutul 38. Cursa de recuperare a continuat, însă și a dat roade pe final de întâlnire: egalare 18-18 în minutul 51, apoi 21-21 în minutul 58, pentru ca in ultimul minut să conducă de două ori, cu 22-21 și 23-22 scor final. Golul a venit din bratul lui Milos Dragas, care a marcat ultimele doua goluri, si cele mai importante ale formatiei sale.

Mohsen Babasafari a apărat excelent buturile bănățene, iar marcatorii violeți au fost Dragas 6, Șomlea 5, Pribanic 4, Marjanovic 2, Năstăsie 2, Milosevic 1, Cîmpan 1, Fenici 1, Băican 1. La oaspeți, Șelaru a apărat și el foarte bine, fiind secondat de celălalt portar, Vlăduț Rusu, care a scos două aruncări de la 7 metri; principalii marcatori au fost Dospinescu cu 7 reușite și Broască cu 5.

În etapa viitoare, Poli va juca la Reșița.