Handbalistii de la Poli castiga Cupa Romaniei dupa 33 de ani

Prima paginăŞtiri Handbalistii de la Poli castiga Cupa Romaniei dupa 33 de ani
11.03.2019

SCM Poli Timișoara a câstigat Cupa României la handbal masculin, după ce a învins Steaua cu 31-27 în finala turneului Final Four de la Focșani. Astfel, trofeul se duce în Banat, după o pauză de 33 de ani, iar Poli a obținut astfel și calificarea în viitoarea ediție a Cupei EHF. Marius Sadoveac a fost desemnat MVP-ul competitiei de la Focșani, Gabriel Florea a fost golgheterul Final Four, iar Babasafari a fost desemnat cel mai bun portar.

SCM Poli Timișoara – Steaua București: 31-27 (15-14)

Timișoara: Varo (un gol), Tcaciuc – Marijanovic 9, Sadoveac 7, Dragas 6, Cîmpan 3, Pribanic 2, Vuk Milosevic 2, Fenici 1, Păiuș, Orbovic, Neamțu, Șania, Irimescu, Furak, Trif. Antrenor Pero Milosevic
Steaua: Babasafari, Merlă – Florea 9, Georgescu 5, Vegar 5, Vujic 3, Grbovic 2, Aslanian 2, Johansson 1, Becheru, Constantina, Răpciugă. Antrenor: Ovidiu Mihăilă

Concluziile antrenorului Pero Milosevic după aceste două zile excelente, care au adus istorie pentru handbalul timișorean: ”Sunt foarte bucuros și vreau să le mulțumesc tuturor băieților, dar și managerului, președintelui și oamenilor din club, care și-au făcut treaba. E foarte frumos că multe persoane din club au fost alături de noi și sper să fie cât mai multe meciuri în deplasare așa. Acum simt că suntem un club! Doar eu și jucătorii știm prin ce perioade am trecut; dacă în septembrie, domnul Doboși nu ne-ar fi ajutat, aproape toată lumea ar fi plecat. A lipsit doar puțin... Au fost persoane care ne-au ajutat foarte mult și trebuie să le respectăm la fel de mult. În primul rând trebuie felicitați jucătorii, dar mulțumesc încă o dată și oamenilor din club, care au lucrat din greu pentru a obține acest trofeu.E remarcabil modul cum am jucat tactic acest turneu al Cupei României! E de scris o carte, cum am luptat, cum am controlat tactic și ce am făcut bine. Am și greșit, dar nimeni în ultima vreme nu a câștigat Cupa României atât de clar! Toți credeau că sunt nebun, atunci când am spus că o vom lua pas cu pas și că vom obține un trofeu. Într-un interviu din presa sârbă am spus că nu voi pleca de la Timișoara până nu voi câștiga un trofeu cu această echipă. A fost întâi medalia de bronz în campionat, apoi parcursul bun în cupele europene, anul trecut finala Cupei, iar acum am câștigat-o! Văzând și exemplele celorlalte cluburi ajunse la un anumit nivel, cred că merităm mai mult respect pentru că de 17 luni lucrăm cu probleme financiare și doar eu și băieții mei știm cum le-am depășit. Ei, băieții, merită această medalie, nu eu, ei merită într-adevăr!”