În cărți. România s-a impus cu 4-0 în faţa Maltei

Prima paginăŞtiri În cărți. România s-a impus cu 4-0 în faţa Maltei
11.06.2019

România păstrează în continuare şanse la calificarea la Campionatul European de la anul, după victoria obţinută luni. Naţionala a trecut, în etapa a patra, în deplasare, de Malta, cu scorul de 4-0. Soarta meciului a fost decisă din prima parte, când România a marcat 3 goluri.

Primele două goluri au fost reuşite de George Puşcaş. Atacantul legitimat la Palermo a marcat prima dată în minutul 7, după o pasă a lui Nicuşor Bancu, pentru ca în minutul 29 să înscrie după o pasă a lui Claudiu Keşeru. Alexandru Chipciu a stabilit scorul pauzei, 3-0, în minutul 34. Ultima reuşită a venit pe final, în minutul 90+1, prin mijlocaşul Dennis Man. România rămâne astfel în cursa pentru calificarea la EURO 2020, fiind în luptă directă cu Suedia, dar și cu Norvegia. Naţionala antrenată de Cosmin Contra eeste avatanjată şi de rezultatul înregistrat în Spania, unde gazdele s-au impus cu 3-0 în faţa Suediei. În alt meci al grupei, Norvegia a câştigat cu 2-0 confruntarea cu Insulele Feroe.