Piaţa Iancu Huniade, nr. 3, 300029, Timişoara

Inca o victorie pentru Agro in prima liga

Prima paginăŞtiri Inca o victorie pentru Agro in prima liga
06.11.2017

UVT Agroland Timișoara se întoarce cu trei puncte de la Cluj-Napoca, după ce a câștigat cu 3-0 (25, 11, 19) duelul nou-promovatelor în Divizia A1 de volei feminin, cu U NTT Data din localitate. Este al treilea succes consecutiv în campionat pentru formația banateana, și al patrulea în toate competițiile. Agro a ajuns la 9 puncte în clasament, la egalitate cu campioana Volei Alba Blaj.

Agro rămâne neînvinsă în duelurile cu Universitatea Cluj și în Divizia A1. În etapa a patra a campionatului, elevele lui Bogdan Paul s-au impus fără emoții, primul set fiind cel mai disputat. De la 21-15 pentru Agro, U NTT Data a reușit să revină. Trupa ardeleană a reușit să salveze trei mingi de set (22-24, 23-24, 24-25), primul act fiind închis de Andrea Lakovic, printr-un blocaj.

După un act secund fără istoric (25-11 pentru formația noastră), U NTT a încercat să rămână în joc, dar echilibrul s-a rupt în setul al treilea la scorul 17-17. Agro a făcut rapid 22-17, până la final gazdele reușind să mai realizeze doar două puncte.

Antrenorul Bogdan Paul a început meciul de astăzi cu Diana Cărbuneanu (un punct), Roxan Bacșiș (14 puncte), Diana Balintoni (4 puncte), Andrea Lakovic (11 puncte), Andreea Petra (8 puncte), Ariana Pîrv (14 puncte) și Mihaela Ozun – libero. Au intrat pe parcurs Daniela Lupescu (4 puncte), Larisa Vasilică (1 punct), Marisa Radu, Petruța Orlandea și Daria Popa Calotă.

În runda cu numărul cinci, UVT Agroland va juca în premieră un meci de campionat la sala UVT de pe strada Oituz. La Timișoara vine Penicilina Iași, meciul fiind programat sâmbătă, 11 noiembrie, la ora 19:30, după partida din campionatul masculin CS UVT Timișoara – Dinamo București, programată la ora 17:00, în aceeași sală.