Mai mult decat un punct, nu s-a putut! Romania, egala Serbiei, din nou

Prima paginăŞtiri Mai mult decat un punct, nu s-a putut! Romania, egala Serbiei, din nou
15.10.2018

Naţionala României a înregistrat o nouă remiză cu selecţionata Serbiei. După 2-2 în partida tur, pe Arena Naţională, meciul s-a încheiat 0-0.

Sub privirile a 48,513 spectatori, tricolorii lui Contra nu au reuşit să marcheze niciun gol, ba chiar au rămas în 10 la finalul primei reprize.

Tamaş l-a faultat în careu pe Tadic, a văzut roşu, iar Serbia a primit penalty de la centralul Kevin Blom. Acelaşi Tadic nu a reuşit să profite de lovitura de la punctul cu var, iar poarta lui Tătăruşanu a rămas intactă.

În repriza a doua, ocaziile au curs de mai mult la porata gazdelor, însă meciul s-a încheiat 0-0.

După acest joc, România a căzut pe locul 3, deoarece Muntenegru a învins Lituania în deplasare cu 4-1. Serbia este prima cu 8 puncte, Muntenegru pe 2 cu 7 puncte, România pe 3 cu 6 puncte şi Litiania pe ultimul loc, fără punct.

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 4. Tamaş, 22. Săpunaru-cpt., 3. Toşca – 5. Băluţă, 18. Marin – 10. Maxim (9. Rotariu ’71), 23. Stanciu, 21. Drăguş (14. Nedelcearu ‘45+3) – 19. Ţucudean (13. Keşeru, ’80).
Selecţioner: Cosmin Contra

Serbia: 12. Rajkovic – 2. Rukavina, 4. Milenkovic, 13. Veljkovic, 3. Rodic (21. Miletic ’77) – 19. Lukic, 6. Maksimovic – 14. Gacinovic (20. Milinkovic-Savic ’63), 10. Tadic-cpt., 18. Radonjic – 9. Mitrovic.
Selecţioner: Mladen Krstajić

17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16.00), România – Lituania (ora 21.45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21.45).