Prima paginăŞtiri Romania merge in semifinalele Europeanului de tineret, dar si la JO de la Tokyo!
25.06.2019

Naţionala de tineret a României s-a calificat în semifinalele EURO U21, după 0-0 în ultimul meci din faza grupelor cu Franţa.

Dacă startul de meci a aparţinut Franţei, România a echilibrat ulterior partida şi a început să preia controlul. A ratat câteva ocazii prin Puşcaş, Hagi şi Cicâldău, dar şuturile nu au prins cadrul porţii. În partea a doua Franţa a fost mai incisivă pe faza de atac, dar portarul nostru Ionuţ Radu nu a avut foarte mult de lucru. În ultimele 10 minute, cele două naţionale au părut mulţumite cu rezultatul de 0-0, scor cu care s-a şi terminat jocul.

În urma acestui egal, România termină pe primul loc Grupa C, cu 7 puncte, urmată de Franţa, cu acelaşi punctaj, dar cu un golaveraj mai slab. Naţionala noastră se califică direct în semifinale, în timp ce Franţa merge mai departe fiind cea mai bună echipă de pe locul secund din cele 3 grupe.

Accederea în primele patru înseamnă şi prezenţa la Jocurile Olimpice, după o pauză de mai bine de 50 de ani. Si ca atunci, tot la Tokyo.

Semifinalele Campionatului European sunt următoarele: România – Germania şi Spania – Franţa.

Romania: 1. Radu (c) - 6. Manea, 5. Nedelcearu, 18. Rus, 2. Boboc - 16. Nedelcu, 17. Cicaldau - 22. Olaru, 10. Hagi, 7. Coman - 9. Puscas.

Rezerve: 12. Cabuz, 23. Vlad - 3. Stefan, 4. Pascanu, 8. Man, 11. Petre, 13. Grigore, 14. Dragomir, 15. Ghita, 19. Ivan, 20. Ciobanu, 21. Baluta