Piaţa Iancu Huniade, nr. 3, 300029, Timişoara

SCM Timisoara preia conducerea in seria de play-off cu SCMU Craiova

Prima paginăŞtiri SCM Timisoara preia conducerea in seria de play-off cu SCMU Craiova
25.04.2019

Startul play-off-ului a însemnat un meci în deplasare pentru trupa antrenată de Bota și Markovic. Violeții au învins la Craiova și conduc cu 1-0 în seria cu SCM Universitatea. A fost un meci nebun, cu dese răsturnări de situaţie şi decis în ultimele secunde.

SCM a început meciul cu Nikola Pesakovic conducător de joc, completat în primul 5 de Sherwood Brown, Dragoș Diculescu, Milos Komatina și Vladan Vukosavljevic. Primul sfert a fost echilibrat, cu cele două formații aflate succesiv la conducere. La final de sfert, un parţial de 5-0 i-a permis formației gazdă să aibă avantaj de o posesie după zece minute. Interesant este că oltenii au înscris primele 15 puncte doar din trițe și au marcat 18 din cele 22 de puncte ale primului sfert de după semicercul de 6.75 metri.

În următoarea perioadă de zece minute, Craiova s-a desprins la două posesii (25-19 și 35-29), dar băieții în violet au avut de fiecare dată replică. Pesakovic a egalat în ultimele secvențe ale primei reprize, iar Komatina a avut șansa de a oferi avantaj echipei bănăţene, cu o ultimă aruncare de la mare distanță. Totuși, la vestiare s-a intrat cu 39-39.

Sfertul al treilea a fost unul cu puține puncte marcate, câștigat de echipa din sudul țării cu 16-12, ceea ce i-a oferit un avantaj de 55-51 înaintea ultimelor zece minute.

Oaspeţii au început bine perioada a patra: coșurile de trei puncte ale lui Vukosavljevic, Stojadinovic, Randolph și liberele pivotului sârb ne-au dus la conducere 62-57 (min. 33). Gazdele au venit cu o serie de 9-0, dar încă o dată alb-violeții au avut atitudine, au rămas lucizi și au găsit cele mai bune soluții. Brown ne-a readus în avantaj cu o triță (67-66), Gajovic a răspuns cu aceeași monedă (67-69), dar ultimele cuvinte le-au avut Komatina (69-69) și Pesakovic, care au stabilit scorul final.

SCMU Craiova – SCM Timișoara 69-71 (22-19, 17-20, 16-12, 14-20)

Timișoara: Vukosavljevic 15 puncte, 9 recuperări, Pesakovic 15 puncte, 6 pase decisive, Komatina 10 puncte, 5 recuperări, Randolph 9 puncte, Brown 8 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, Baciu 6 puncte, 5 recuperări, 2 intercepții, Stojadinovic 6 puncte, 5 recuperări, 2 intercepții, Diculescu 2 puncte, 3 recuperări, Coconea 2 recuperări.