Timişoara pierde nemeritat la Cluj

Prima paginăŞtiri Timişoara pierde nemeritat la Cluj
11.12.2018

U-BT Cluj-Napoca a învins SCM Timișoara pe o revenire târzie într-un meci contând pentru etapa a 9-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin, Grupa valorică A – ediția 2018/19. Rezultatul final a fost de 91-88, deşi bănăţenii au condus mai bine de 35 de minute din cele 40 de joc.

Formația bănățeană a început meciul foarte bine și s-a desprins la nouă puncte în primul act. Gazdele au replicat și au încheiat prima repriză la egalitate, scor 46-46. Sfertul al 3-lea a fost dominat de alb-violeți, aceștia reușind un parțial de 32-21.

Oaspeții s-au menținut în avantaj de zece lungimi la jumătatea secvenței decisive. Clujenii au reușit un parțial de 15-2 în finalul partidei, bănățenii irosind multiple oportunități, oferite de recuperările ofensive reușite în ultimele minute de joc.

Clujul a avut avantaj la procentajele și reușitele din acțiune, bifând mai multe vizite la linia de pedeapsă unde însă a avut doar 50%. Învingătorii au totalizat 27 pase decisive, față de cele doar 15 ale adversarului. Timișoara a controlat lupta la recuperare.

Kyndall Dykes a reușit 23 puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări, Jason Washburn aa dăugat 21 puncte, iar Stanimir Marinov a încheiat cu 16 puncte, 8 recuperări pentru U-BT Cluj-Napoca. În replică, Vladan Vukosavljevic a reușit 21 puncte, 9 recuperări, alți patru jucători ai Timișoarei având cel puțin zece puncte.

U-BT Cluj-Napoca ajunge la 7-2 ca urmare a acestui succes. În schimb, SCM Timișoara a ajuns la 2-7.