Piaţa Iancu Huniade, nr. 3, 300029, Timişoara

Victorie logica si categorica pentru banateni

Prima paginăŞtiri Victorie logica si categorica pentru banateni
23.02.2018

BC SCM Timișoara a repurtat o victorie categorică pe terenul Politehnicii Iași într-un meci desfășurat joi (22.02), contând pentru etapa a 16-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2017/18. Partida a avut loc la Sala Sporturilor Iași și s-a încheiat cu scorul de 100-77.

Echilibrul s-a menținut pentru câteva minute în primul sfert al întâlnirii. Elevii lui Tudor Costescu s-au desprins la încheierea acestuia, scor 27-18. Bănățenii au mărit ecartul în secvența a 2-a, iar scorul la jumătatea întâlnirii era de 51-37.

Oaspeții au controlat secvența a 3-a, atunci când s-au desprins decisiv. Un parțial de 33-13, consemnat în aceastră perioadă a mărit diferența între cele două formații la peste 30 de puncte. În aceste condiții secvența decisivă nu a mai contat.

Adrian Diaz a totalizat 18 puncte (100% din acțiune), 6 recuperări, Octavian Popa Calotă a adăugat 17 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, iar Mladen Jeremic a terminat cu 16 puncte. Alți trei jucători ai Timișoarei au atins sau depășit borna 10 la puncte marcate.

BC SCM Timișoara are 12-5 la general și egalează în clasament pe CSM CSU Oradea și CSM Steaua București. Mai mult, în tur, formația din Banat a învins aceste formații. Următorul meci al alb-violeților este chiar la București, în compania militarilor.

”Mă bucur că am reușit să ne facem meciul mai ușor în repriza a doua, împotriva unei echipe cu elan, care a jucat destul de rapid și de agresiv. Am făcut un joc bun sub panou, iar apărarea solidă din sfertul al treilea ne-a ajutat să ne desprindem decisiv”Tudor Costescu, antrenorul BCT