0256.490.469

Victorie mare pentru SCM pe terenul campioanei

Prima paginăŞtiri Victorie mare pentru SCM pe terenul campioanei
28.01.2019

Randolph, Brown, Diculescu, Stojadinovic, Vukosavljevic este 5-ul cu care Timișoara a început partida cu Oradea, din etapa a doua a fazei secunde a campionatului (Grupa Roșie/Top 6). Jocul a avut loc la arena Antonio Alexe din orașul de pe Crișul Repede.

Bihorenii au luat un start hotărât, au condus cu 7-0, dar băieții în violet au revenit rapid, au strâns scorul și au câștigat primul sfert la o posesie diferență, 27-25. A fost o primă secvență spectaculoasă, cu multe reușite de după semicercul de 6,75 metri.

Și sfertul al doilea a fost echilibrat, însă la mijlocul său gazdele au înscris câteva coșuri ușoare pe contratac și s-au dus la 40-32, după ce violeții au fost în avantaj de cinci puncte, 30-25. La pauza mare s-a înregistrat tot o diferență de o singură posesie, însă în favoarea orădenilor, 44-41.

Perioada a treia de joc i-a oferit CSM-ului local un nou avantaj de opt puncte (55-47, minutul 24), pentru ca trupa lui Cristian Bota să egaleze la 62, grație în special unui joc bun sub panou, unde Vukosavljevic a dominat adversarii.

Ultimul sfert a început de la scor egal, 67-67. La mijlocul ultimelor zece minute, SCMT a luat opțiunea pentru victorie (77-71), dar Oradea a răspuns cu un run de 10-0. ”Trițele” lui Pesakovic și Diculescu au readus egalitatea (83-83), pentru ca în ultimul minut să se intre tot la scor egal (85-85). Doar un coș s-a înscris în acest minut – triplă Komatina – și Leii din Banat au câștigat un meci în care nu l-au putut folosi pe Popa Calotă, accidentat.

CSM Oradea - SCM Timișoara 85-88 (25-27, 19-14, 23-26, 18-21)

Timișoara: Vukosavljevic 27 puncte, 8 recuperări, Randolph 12 puncte, 5 pase decisive, Pesakovic 12 puncte, Diculescu 11 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Brown 11 puncte, 7 recuperări, 3 intercepții, Komatina 8 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive, Baciu 4 puncte, Stojadinovic 3 puncte, 2 recuperări, Coconea

Oradea: Richard 32 puncte, 3 recuperări

A fost un meci spectaculos, cu un total de 25 de coșuri de trei puncte: 13 – Timișoara, 12 – Oradea.

Săptămâna aceasta, alb-violeții iau startul în Cupa României: miercuri, 30 ianuarie, de la ora 17,00, ei întâlnesc CSM Sighetu Marmației, în deplasare, în prima manșă a optimilor de finală.

”Am venit aici ca să luptăm pentru fiecare minge, ceea ce s-a și întâmplat. Îmi felicit colegii. Cu toți am fost adevărați luptători și am arătat că merităm locul din Top 6. Oradea este o echipă puternică, dar noi am găsit cele mai bune soluții, poate am fost norocoși în anumite momenteși am izbutit să învingem. Probabil că în alte partide ne-am apărat mai bine, însă în baschet totul este să înscrii un punct mai mult decât adversarul. Faptul că am câștigat este cel mai important”, a spus coşgheterul echipei, Vladan Vukosavljevic.