Piaţa Iancu Huniade, nr. 3, 300029, Timişoara

BC Timisoara bate Steaua si schimba liderul

Prima paginăŞtiri BC Timisoara bate Steaua si schimba liderul
09.01.2017

BC SCM Timișoara a depășit pe Steaua CSM EximBank București, scor 86-82, într-un meci contând pentru etapa a 15-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17. Trupa violeta a fost condusa ci cu 12 puncte, dar a avut un ultim sfert de exceptie.

Stelei i-a intrat totul în primul sfert când a înscris 32 de puncte, inclusiv cinci ”trițe”, și a ajuns la un avantaj de 12 puncte în sfertul secund (34-22). Cursa de urmărire a gazdelor a dat rezultate în sfertul al patrulea, când bănățenii s-au apărat foarte bine, iar în atac au fost foarte eficienți, chiar dacă au evoluat cu un pivot improvizat, Georgian Păun.

Dupa un final electrizant, gadele s-au impus cu 86-82, fiin neinvinsi acasa din septembrie, ei pierzand un singur meci pe teren propriu, cel de debut, cu U Cluj.

Mladen Jeremic a totalizat 28 puncte, Georgian Păun a adăugat 12 puncte și 4 recupeărri, având o contribuție remarcabilă, Adrian Diaz și Ionuț Drăgușin au terminat cu câte 10 puncte fiecare, iar Milos Komatina a terminat cu 9 puncte și 6 pase decisive pentru învingători.

În replică, Marius Runkauskas a avut 19 puncte, Cam Long a adăugat 15 puncte, 6 pase decisive, 5 recupeărri, Cătălin Baciu a bifat 13 puncte, iar Dave Dudzinski a încheiat cu 12 puncte și 6 recuperări pentru Steaua CSM EximBank București.

BC SCM Timișoara ajunge la 8-6 în urma acestui rezultat. Alb-violeții sunt la egalitate cu echipele din Pitești, Oradea și Tîrgu Mureș.

Steaua CSM EximBank București are 11-2 la general și coboară pe locul al 2-lea în ierarhia generală, la egalitate cu liderul U-BT Cluj-Napoca.