SCM Poli Timisoara a inceiat sezonul pe locul 7. Are insa si Cupa

Prima paginăŞtiri SCM Poli Timisoara a inceiat sezonul pe locul 7. Are insa si Cupa
29.05.2019

Handbaliștii de la Poli au susținut ultimul examen în acest sezon. Bănățenii s-au impus în jocul decisiv pentru stabilirea locului 7 împotriva formației CSM Focșani, 36-26.

Meci dominat de bănățeni, care și-au creat un avantaj încă din primele minute. Cea mai mare diferență de scor a fost 14-9, diferență ce s-a păstrat până la pauză. În repriza a doua, a continuat inițiativa formației alb-violete, cu un maximum de 9 goluri aproape de final de întâlnire, ca scorul final să înregistreze și cea mai mare diferență.

Marcatorii Politehnicii în acest meci au fost toți jucătorii de câmp trecuți pe foaie: Sadoveac 8, Marjanovic 6, Milosevic 5, Păiuș 4, Orbovic 2, Furak 2, Cîmpan 2, Fenici 2, Pribanic 2, Trif 1, Neamțu 1, Irimescu 1. La CSM Focșani, Miroiu 5, Pătru 4, Moisa 3, Țuțu 3, Rață 3, Sladic 3, Hagiu 2, Gramatic 2, Hrimiuc 1.

Înaintea startului întâlnirii, Sania Alin Florin a fost premiat cu ocazia ultimului meci ca jucător la Politehnica, formatie ce in acest sezon a castigat Cupa Romaniei.

Altfel, juniorii II de la SCM Politehnica Timișoara au debutat cu victorie la turneul final, care a început azi la Târgu Mureș. Elevii lui Horvath Atilla Ioan s-au impus cu 33-31 în fața colegilor lor de generație de la Potaissa Turda. Mâine (joi), de la ora 19,30, violeții au meciul cel mai greu din grupă, cu CSM București.