Victorie dupa o revenire superba

Prima paginăŞtiri Victorie dupa o revenire superba
29.10.2019

SCM Timisoara a bifat al doilea succes stagional. În etapa a treia a Ligii Naţionale, „leii” din Banat s-au impus în capitală, în faţa echipei Steaua Bucureşti, după ce au fost conduşi cu o diferenţă de 14 puncte, 39-25, rezultat consemnat în cea de-a doua secvenţă a întâlnirii.

SCM Timişoara a început bine meciul cu formaţia antrenată de Cătălin Burlacu. A fost 5-0 şi 8-4 în sfertul inaugural, după care gazdele au preluat iniţiativa și au condus mai tot sfertul al doilea la peste zece puncte diferență.

A fost 49-39 la pauza mare, dar jucătorii violeti au făcut o repriză a doua foarte bună și s-au apropiat la cinci „lungimi” înaintea sfertului al patrulea (61-56). Elevii lui Dragan Petricevic au revenit în avantaj în minutul 33, după reuşita lui Franklin din spatele semicercului, aruncare contestată de adversari: 64-63.

Steaua a preluat din nou conducerea, însă cele două coşuri de trei puncte consecutive „semnate” de Brown au dus echipa noastră în avantaj în ultimul sfert al meciului: 77-75. Pe un final de aruncări libere, Komatina a înscris de două ori de la linie, cu zece secunde înaintea sirenei și a închis tabela în favoarea oaspeților din Banat.

Steaua București – Baschet SCM Timișoara 81-83 (25-18, 24-21, 12-17, 20-27)

Timișoara: Franklin 19 puncte (5×3), 4 pase decisive, 3 recuperări, Brown 14 puncte (4×3), 8 recuperări, Mirkovic 12 puncte, 3 recuperări, Pesakovic 10 puncte, 7 pase decisive, 3 recuperări, Komatina 9 puncte, 8 recuperări, 2 intercepții, Dragoste 9 puncte, Lazar 4 puncte, 3 recuperări, Gorgemans 4 puncte, 3 recuperări, Coconea 2 puncte, Abu Teir, Popa (numele îngroșate – jucătorii din cinciul de start)

„O victorie importantă, care arată caracterul acestor băieţi. Aşa cum am spus înainte de meci, ei merită toate felicitările şi respectul, dar trebuie să revenim cu picioarele pe pământ şi să ne pregătim pentru următorul meci. Este o victorie obţinută în ciuda unor probleme pe care le avem, dar se dovedeşte că ele pot fi depăşite dacă există plăcerea de a juca baschet. A fost un meci frumos şi o bună propagandă făcută campionatului intern”, a spus Dragan Petricevic, antrenorul Baschet SCM Timișoara

Timișoara a fost mai bună la recuperări (39-31), dar și la capitorlul „pase decisive” (17-13) și a înscris 11 coșuri de trei puncte.

Etapa viitoare, SCM va juca pe teren propriu, cu Dinamo București, luni, 4 noiembrie, de la ora 18,00.